Zwiedzanie w ramach 174 rocznicy DŻWW

Dnia 14 czerwca 1845 r. uroczyście otwarto Drogę Żelazną Warszawsko - Wiedeńską, a dokładnie jej pierwszy odcinek z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. Na łamach Kuriera Warszawskiego napisano: „przejechano przez pierwszą stację Pruszków do Grodziska, jakby lotem ptaka”. Wynalazek kolei „sposób podróżowania na morzu i lądzie w zupełności przekształcił”.

 

Z tej okazji, 14 czerwca w piątek, o godz. 11:00 zapraszamy na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.

 

15 czerwca w sobotę o godz. 11:00 zapraszamy na rodzinne zwiedzanie dla młodzieży powyżej 7 roku życia połączone z warsztatem o projektowaniu linii kolejowych na wystawie czasowej pt.„Budowa i modernizacja linii kolejowych” autorstwa Huberta Bojarskiego i Michała Fludzińskiego.

 

Cała trasa Drogi Żelaznej Warszawsko - Wiedeńskiej liczyła 327,6 km i była najdłuższą, normalnotorową, jednorazowo wybudowaną linią kolejową w Europie. Pociągi wyruszały z warszawskiego głównego dworca zwanego Dworcem Wiedeńskim, usytuowanego u zbiegu Alej Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Budynek został zaprojektowany przez wybitnego architekta Henryka Marconiego i wspierał ruch pasażerski w stolicy do czasu wybuchu II wojny światowej. Dziś na wschodnim pawilonie dworca Warszawa Śródmieście została jedynie tablica upamiętniająca ten fakt. Linia przebiegała dalej przez stacje, półstacje i przystanki: Pruszków, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Skierniewice, Rogów, Koluszki, Piotrków Trybunalski, Częstochowę, aż do granicy z zaborem austriackim w miejscowości Granica (Maczki). Droga Żelazna Warszawsko Wiedeńska posiadała dwie odnogi: „cesarską” przez Nieborów do Łowicza i Ząbkowicko-Katowicką przez Dąbrowę do Sosnowic.

 

Podczas zwiedzania prześledzimy szlak Drogi Żelaznej Warszawsko Wiedeńskiej na mapie. Spróbujemy zaskoczyć Was ciekawymi informacjami na temat rozwoju kolei tamtego okresu.

 

Obowiązuje bilet wstępu do Stacji Muzeum.

 

Zapisy:

Dział Naukowo - Popularyzatorski

tel. +48 22 620 04 80 wew. 106

e-mail: edukacja@stacjamuzeum.pl