Mobilna Wystawa pt. "Ciuchcie Warszawskie" w Gminie Wiązowna - 12.11.2017 r.

W dniu 12.11.2017 r. w godz. 11:00-17:00 będzie można zobaczyć naszą mobilną wystawę pt. "Ciuchcie Warszawskie" w Wiązownej na ul. Kościelnej 65 w ramach "II Dnia z historią Gminy Wiązowna". 

 

Dodatkowe informacje o wydarzeniu można znaleźć tutaj.

 

Historia kolei dojazdowych sięga XIX w. Już wtedy były ważnym ogniwem łączącym ludność okolicznych miejscowości z Warszawą. Na podstawie powstałych linii planowano i tworzono całe założenia urbanistyczne i architektoniczne. W XX wieku, mimo ciężaru wojen i kolejnych okupacji, koleje dojazdowe były tym, co integrowało i spajało mentalność mieszkańców okolicznych miejscowości. Były swego rodzaju symbolem normalności w trudnych czasach.


Na wystawie została przybliżona historia siedmiu kolejek:


Kolei Wilanowskiej – nieistniejącej wąskotorowej kolei dojazdowej, która kursowała dawniej z Warszawy do Wilanowa, Powsina i Konstancina, stając się z czasem częścią kolejki grójeckiej.


Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej (dawniej Grójecka Kolej Dojazdowa) – dawniej kolei dojazdowej, współcześnie kursującej  jako linia turystyczna na trasie Piaseczno - Tarczyn.


Kolei Młocińskiej – istniejącej w latach 1929–1943 normalnotorowej, prywatnej kolei, łączącej Warszawę z Młocinami, Łomiankami i składnicą amunicji w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej.