Koleją Transsyberyjską z Piotrem Milewskim - 20.02.2019

Zapraszamy na spotkanie z Panem Piotrem Milewskim - pisarzem, fotografikiem, podróżnikiem i autorem książki pt. "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej", za którą w 2014 r. otrzymał Nagrodę Magellana Magazynu Literackiego "Książki" w kategorii najlepsza książka reportażowa. Autor zabierze nas w podróż najdłuższą linia kolejową świata z Petersburga do Władywostoku przez bezkresne buriackie stepy, biedne syberyjskie wioski i majestatyczne jezioro Bajkał.

 

Na szczególną uwagę zasługują rozmowy autora ze współpasażerami, stanowiące wspaniały obraz współczesnego rosyjskiego społeczeństwa i jego problemów.

 

Miejsce: Stacja Muzeum, Sala Lustrzana. Godz. 18:00. Wstęp 6 zł.

 

 

 

Piotr Milewski urodził się w 1975 roku Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii i Otaru. Mieszkał w Monachium, Sapporo i Tokio. Dziewięć lat spędził w Japonii. Był nauczycielem angielskiego, pomocnikiem kucharza na obozie dla upośledzonych umysłowo w USA, lektorem podręcznika do nauki języka polskiego w Tokio, wykładowcą akademickim, Świętym Mikołajem podczas targu bożonarodzeniowego w Sapporo, roznosicielem ulotek , sprzedawcą prasy, dziennikarzem, handlowcem w japońskim przedsiębiorstwie, ankieterem. Podróżował po Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce.

 

Debiutował w 2000 roku wierszem na łamach Magazynu Literacko-Publicystycznego Młodych Iskra. Autor bestsellerowych książek „Transsyberyjska” (2014), „Dzienniki japońskie” (2015) i „Islandia” (2018). Współautor książki „Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów” (2006) oraz antologii „Azja. Opowieści podróżne” (2018).

 

Pisze po polsku, angielsku i japońsku. Publikuje teksty i zdjęcia w: National Geographic Traveler, Magazyn Kontynenty, Magazyn USTA, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Podróże, Odra, Zwierciadło, Kwartalnik Literacki WYSPA, Poznaj Świat, Miesięcznik społeczno-kulturalny "Teraz" (w Filadelfii), Gazeta Polska w Japonii oraz japońskich Mainichi Weekly, Hokkaido Shimbun, Gengo i Tetsudō Fan.